O nas

Przedszkole nr 71 „Chatka Małego Skrzatka” znajduje się w okolicy rozwijających osiedli Wrocławia, dlatego też placówka kilka lat temu rozrosła się, aby nadążać za potrzebami lokalnych mieszkańców.          

W dwóch budynkach znajduje się 11 grup, czyli 275 dzieci. Plac zabaw jest bardzo duży i pozwala na przebywanie dzieci z różnych grup w osobnych strefach. W ubiegłym roku Przedszkole hucznie obchodziło 40 lat istnienia. Jest to placówka z tradycjami, rozwijająca się dynamicznie i wyróżniająca się na edukacyjnej mapie Wrocławia.

Przedszkole wciąż ewaluuje, proponując dzieciom warunki do rozwijania uzdolnień oraz niekonwencjonalnego poznawania wciąż zmieniającego się  świata. Przedszkolaki mają możliwość rozwijać zainteresowania  muzyczne (chór, rytmika), plastyczne (warsztaty ceramiczno-plastyczne), teatralne, językowe (rozszerzony język niemiecki, język angielski). Współpracuje z nami wielu specjalistów, którzy swoją pasję potrafią przekazać dzieciom w wieku przedszkolnym. Ofertę zajęć dodatkowych wzbogacamy poprzez udział w edukacyjnych zajęciach w Multicentrum i Humanitarium, wycieczki edukacyjne oraz koncerty muzyczne organizowane na terenie przedszkola.

1.Innowacje pedagogiczne

Przedszkole może pochwalić się realizacją trzech innowacji pedagogicznych.

Od roku 2005 realizujemy innowacyjny program językowy – Wesoła wyprawa pociągiem na spotkanie z językiem niemieckim. Wszystkie grupy językowe mają rozszerzony program nauczania języka naszych zachodnich sąsiadów. Jedna z grup przedszkolnych jest grupą bilingualną.

Pierwszy rok funkcjonuje u nas druga innowacja językowa – pilotażowy program nauczania języka angielskiego Wesoła wyprawa- podróż autobusem na spotkanie z językiem angielskim

Od roku szkolnego 2016/2017 nasze przedszkole realizuje innowację pedagogiczną, jaką jest program  Twórcze rozwiązywanie problemów w praktyce –Edukacja twórcza w przedszkolu.. To program edukacyjny, który powstał z inicjatywy Akademii Twórczego Nauczyciela przy wsparciu Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

 • Certyfikaty

Nasze działania są dostrzegane i doceniane przez ważne instytucje. Możemy pochwalić się następującymi certyfikatami:

 • Szkoły Wspierającej Uzdolnienia – przyznany przez Kapitułę Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień. Jesteśmy jedynym  wrocławskim przedszkolem, które może się pochwalić takim certyfikatem. Dzięki temu nasze przedszkolaki mogą od wielu lat uczestniczyć w atrakcyjnych zajęciach rozwijających kreatywność – warsztatach teatralnych oraz zajęciach ceramicznych. Przedszkole posiada pracownię ceramiczną z piecem do wypalania wytworów dziecięcych.
 • Szkoły Odkrywców Talentów –   Tytuł otrzymany od Ministerstwa Edukacji Narodowej i stanowi wyróżnienie dla szkół, które w istotny sposób przyczyniają się do odkrywania, wspierania zdolności, zainteresowań oraz uzdolnień dzieci i młodzieży.
 • Od Inspiracji do Kreacji – przystąpiliśmy do programu realizowanego w ramach Wrocławskiej Koncepcji Edukacyjnej, który sprzyja holistycznemu rozwojowi dzieci w kontakcie ze sztuką, we współpracy z rodzicami, instytucjami kultury i oświaty. Program połączył placówki oświatowe – od przedszkola do gimnazjum. Nasze Przedszkole podejmowało w tym zakresie projekty wraz z Gimnazjum 13, Gimnazjum 14 SP63, SP36 (Najbardziej znaczące projekty to: Mosty, Wieczór w muzeum, Młodzi Obywatele Kultury w ramach projektu „Wrocław Stolicą Kultury”- tu Biennale Sztuki Użytkowej,    Wrocławskie Kongresy Naukowe,  Przegląd Młodych Talentów, Wojewódzki Przegląd Twórczości w Języku Niemieckim, będący od pięciu lat imprezą organizowaną przez nasze przedszkole we współpracy z ważnymi instytucjami.
 • Przedszkole Kreatywności i Innowacji –  Destination Imagination – za udział  w programie edukacyjnym, który powstał z inicjatywy Akademii Twórczego Nauczyciela przy wsparciu Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
 • European Language Label –będący znakiem innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych otrzymany za projekt „Przedszkolaki na tęczowym moście, przedszkolaki bez barier językowych”. Angażował całą społeczność przedszkolną – nauczycieli, dzieci i rodziców
 • Szkoła Promująca Zdrowie– wydany przez Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego. Nasze najciekawsze projekty to Zdrowy przedszkolak w zdrowej rodzinie,

Czy to lato, czy to zima Nasza Chatka zdrową formę trzyma,

Kuchnia pełna zdrowia- kulinarne podróże dla małych i dużych .

Wspaniałe jest to, że dzieci chętnie biorą  udział w proponowanych przez Przedszkole zajęciach. Poprzez wspólną zabawę zdobywają umiejętności kulinarne i poszerzają swoją wiedzę, ale co najważniejsze wiedzą co trzeba jeść, żeby być silnym i zdrowym!

Doskonałym wydarzeniem promującym nowe spojrzenie na zdrowe i ciekawe żywienie był III wrocławski kiermasz Przepis na zdrowie Na kulinarnym podium stanęło nasze przedszkole zajmując I miejsce.

 • Szkoły Odkrywców Talentów –   Tytuł otrzymany od Ministerstwa Edukacji Narodowej i stanowi wyróżnienie dla szkół, które w istotny sposób przyczyniają się do odkrywania, wspierania zdolności, zainteresowań oraz uzdolnień dzieci i młodzieży  Ministerstwa Edukacji Narodowej
 • Bezpieczne przedszkole w ramach programu Bezpieczne dziecko-bezpieczne przedszkole dzieci i rodzice biorą udział w spotkaniach z przedstawicielami służb bezpieczeństwa, poznają zasady  właściwego zachowania i postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.   Sale i szatnie są monitorowane. Dodatkowo w szatni podczas przyprowadzania i odbierania dzieci przebywają panie dyżurujące, które dbają o bezpieczeństwo naszych wychowanków.
 • Stołówka z Certyfikatem Zdrowego i Racjonalnego Żywienia przyznany przez Miasto Wrocław za udział w programie  Smacznie , zdrowo, wartościowo.Przedszkolaki poznają sekrety zdrowego odżywiania zgodne z  zasadami piramidy zdrowego żywienia, zapoznają się z kuchniami świata, przygotowują potrawy na warsztatach kulinarnych. Dzieci i ich rodzice chętnie wypróbowują poznane przepisy w domu.
 • Wrocławskie Dzieci Uczą Segregować Śmieci – otrzymany od Departamentu Edukacji i Urzędu Miejskiego Wrocławia i Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia za aktywny udział i propagowanie ekologicznego stylu życia.

2.Rozszerzony Program nauczania języka niemieckiego zdecydowanie wyróżnia Chatkę Małego Skrzatka na edukacyjnej mapie Wrocławia. Nasze starania w tym zakresie doceniło wiele ważnych instytucji. Placówka została objęta Honorowym Patronatem Konsulatu RFN. Przedszkole zatrudnia dwóch germanistów w pełnym wymiarze czasowym. Dzieci mają możliwość spotykać się z wolontariuszami z organizacji Semper Avanti (native speaker). Przedszkolaki poznają też kulturę krajów niemieckojęzycznych, biorą udział w programie E-tweeningu  wymieniając się doświadczeniami z mieszkańcami innych krajów.

Przedszkole zawsze zaznacza swą aktywność w różnorodnych znaczących imprezach, prezentując programy artystyczne w języku niemieckim m.in. w Europejskich Dniach Języka, Dniu Jedności Chrześcijan, Dniach Otwartych Konsulatu RFN, Dniu Europy 9 maja. Prężnie rozwija się również współpraca z Niemieckim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym, Instytutem Austriackim oraz Instytutem Goethego. Przez wiele lat dzieci mogły korzystać z programu Deutsch Wagen Tour.

Język niemiecki jest widoczny także w naszym Kalendarzu Uroczystości Przedszkolnym- przed Wielkanocą dzieci spotykają się z Zajączkiem a w listopadzie poznają sylwetkę Św. Marcina i charakterystykę obchodów Święta Światła. Elementy niemieckojęzyczne wplatane są w programy artystyczne. Rodzice zapraszani są do udziału w zajęciach otwartych.

3.Akademia Świadomego Rodzica
W naszym przedszkolu wychodzimy naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rodziców, którzy chcą coraz świadomiej wpływać na rozwój swoich pociech. Zadaniem Akademii jest rozpoznawanie tych potrzeb i pomaganie rodzicom poprzez organizowanie spotkań ze specjalistami – z logopedą, psychologiem, dietetykiem, lekarzami. W ramach działania projektu rodzice mają dostęp do ciekawych artykułów pisanych na stronie internetowej przedszkola, bądź w czasopiśmie przedszkolnym „Skrzatek”.

Rodzice naszych wychowanków niejednokrotnie udowodnili, że zależy im na aktywnym udziale w procesie wychowania. W projekcie realizowanym z sąsiednią SP nr 98 „Przyjaźnie z przedszkola do szkoły”, Rada Rodziców zajęła II miejsce na Dolnym Śląsku w konkursie pt. „Mam 6 lat organizowanym przez MEN.

4.Regionalizm
W naszym przedszkolu bardzo zwracamy uwagę na rozwijanie w dzieciach przynależności społecznej – do przedszkola, do dzielnicy z tradycjami – Psie Pole, do Wrocławia, do kraju ojczystego, do Europy. Poznajemy nasze miasto podczas pieszych wędrówek po Wrocławiu.

Przedszkole posiada własny hymn, logo. Dzieci z dumą prezentują się publiczności ubrane w koszulki przedszkolne. Włączamy się w akcje lokalne np. „Cały Wrocław Czyta Dzieciom”. Posiadamy bajkowe ławeczki, na których może przysiąść rodzic z dzieckiem, by poczytać lub wypożyczyć książeczkę do domu.

Od lat kilku bierzemy udział w radosnych obchodach Dnia Niepodległości 11 listopada. Wielokrotnie zostaliśmy nagrodzeni w konkursach na najbardziej aktywną i wyróżniającą się w tłumie placówkę. Wspierają nas w tym rodzice dzieci, którzy chętnie przyłączają się do akcji.

5.Aktywność sportowa

Dzieci  aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu, biorąc udział  w zajęciach ruchowych, zawodach,  spartakiadach i potyczkach sportowych. Promocja  aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia obecnie w naszej placówce została wzbogacona o wdrożenie i realizację projektu „ Mali wspaniali”, którego ambasadorką jest Pani Anna Lewandowska. Dzieci  poznają podstawowe techniki sztuk walki i  rozwijają w sobie zainteresowanie sportem jako atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego.

6. Pomagamy

Nie zapominamy o potrzebujących- od sześciu lat zbieramy regularnie nakrętki, włączamy się w zbiórki darów w ramach akcji „Szlachetna paczka”, pomagamy zwierzętom organizując zbiórki dla schronisk. Cyklicznie odwiedzamy osoby samotne organizując „Dzień Babci i Dziadka” w pobliskim Domu Opieki Społecznej. Włączamy się mobilizując rodziców lokalne akcje na rzecz potrzebujących.